Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek v blog.idnes.cz

26. 1. 2010

Zpěváčkové ze Slavonic jedou do Kanady...

... ale práce s tím ještě bude jako na kostele a pomoc budeme potřebovat na každém kroku. Jsou ovšem akce, které za námahu stojí, a tohle je jedna z nich.

Jedna z prvních věcí, které jsem o našem městě na konci světa zjistila, bylo, že se tu každé dva roky koná mezinárodní festival pěveckých sborů s nevyslovitelným názvem Kathaumixw, což v jazyce kmene Salish znamená "setkání různých lidí". http://www.kathaumixw.org/index.htm

 

Ve Slavonicích, kde jsme do loňska bydleli, již léta úspěšně funguje dětský pěvecký sbor Viva la bella, který vede nadšený a obětavý regenschori, ředitel místní umělecké školy (mimo jiné je též úžasný varhaník). Sbor je pro děti velice důležitý, protože je to jedna z mála příležitostí, které na malém městě mají pro smysluplné trávení volného času. http://www.youtube.com/watch?v=moDMD7UHfnY

Když jsme se přestěhovali sem, nenapadlo mě nic lepšího, než že by místní festival byl pro slavonické děti nezapomenutelný zážitek a zkušenost, která by jim rozšířila obzory. Mají totiž mnohem méně příležitostí než děti z velkých měst a cesta do Kanady pro ně je něco podobného jako cesta na Měsíc. Setkání s lidmi z celého světa, zjištění, že učit se jazyky skutečně má cenu, osobní zkušenost s životem na jiném světadíle, nutnost komunikovat v cizím prostředí anglicky, to všechno je v jejich věku nenahraditelné.

Právě jsem dostala skvělou zprávu, že naši zpěváčkové jsou mezi 30 sbory z celého světa, které uspěly v náročném výběrovém řízení, a přijede 25 z nich, takže teď začíná ta skutečná práce. Na východní polokouli všechno organizuje základní umělecká škola ve Slavonicích, na západní polokouli je to na mých křehkých bedrech. Festival trvá týden a koná se začátkem července 2010, tudíž čas už začíná pracovat proti nám.

Co je třeba udělat? Samozřejmě sehnat peníze, protože Slavonice leží v kraji bez průmyslu, který je sice krásný, ale je tam tvrdý chleba a v některých případech je ve sboru víc dětí z jedné rodiny. Část nákladů jsou rodiče schopni uhradit, ale ne všechno. Hledáme tedy sponzory i jednotlivé dárce, protože z malých potůčků je velká řeka.

Potřebujeme spojení na aerolinky, abychom pro tuto skupinu dostali co nejlepší cenu na let do Vancouveru. Slavonice leží přesně na půl cestě mezi Prahou a Vídní, tudíž letět lze z kteréhokoliv města. Také je potřeba dopravit děti z Vancouveru do Powell River, tedy sehnat levný autobus.

Obrátíme se na českou komunitu v Kanadě a v USA o pomoc s organizováním koncertů po cestě, ubytováním dětí v rodinách a další nápady týkající jejich programu před festivalem a po něm. Uvítáme také nabídky výměnných pobytů se školami v Severní Americe, což by bylo zajímavé pro obě strany. Jak říkala teta Kateřina, více hlav, více smyslů, více děr, více syslů.

Je to velká radost, umožnit mladým orlům plně se rozmáchnout křídly. Jakým směrem a jak vysoko poletí, to už je na nich.

Zuzana Kulhánková

úterý 1. prosinec 2009

http://kulhankova.blog.idnes.cz/c/112903/Zpevackove-ze-Slavonic-jedou-do-Kanady.html